متغیر میانجی

نقش موسیقی نواحی ایران در توسعه گردشگری

Loading

چکیده مقاله:

بر اساس آمار سازمان جهانی توریسم (WTO) درآمد به دست آمده از گردشگری رتبه سوم میزان و سهم ارزش صادرات بین المللی جهان را از آن خود کرده است .

فعالیت های انجام شده :

در این رتبه بندی ، صنعت نفت و خودرو به ترتیب در رتبه اول و دوم قرار گرفته اند. ورای مباحث اقتصادی ، گردشگری عاملی مهم برای پیشرفت و تکامل اجتماعی و فرهنگی کشورها محسوب می شود. گردشگری پایدار نیز به عنوان یکی از بهترین راه ها برای اعتلای فرهنگ و دستیابی به منافع اقتصادی ، حفاظت از میراث فرهنگی ، رشد و توسعه منطقه ای ، همواره در دستورکار دولت ها قرار دارد.

از جمله گونه های گردشگری که به پایداری این صنعت می تواند کمک نماید، گردشگری فرهنگی – هنری و خاصه گردشگری موسیقی است که درجوامع توسعه یافته بسیار مطرح وکارآمد است .

با عنایت به اهمیت ویژه موسیقی ، به عنوان یکی از پرطرفدارترین ، زیباترین و فراگیرترین هنرها که از پشتوانه های فرهنگی هرملتی محسوب شده و از اصلی ترین جاذبه ها درگردشگری فرهنگی می باشد؛ بدیهی است ، موسیقی ایران با آن همه غنا و تاریخ با عظمت خود به عنوان سرمایه ای نامحدود، قابلیتی انکارناپذیر دارد که لازم است ، با شناخت وجوهات و ظرفیت هایش در راستای رونق صنعت گردشگری از آن بهره برد.

در این میان، موسیقی نواحی و یا محلی ایران با آن همه تعدد و تنوع موضوعیتی مهم می یابد که در این مقاله با هدف شناخت و بررسی ابعاد اثرگذار موسیقی محلی در توسعه گردشگری ، فرایند تحقیق به صورت توصیفی – تحلیلی و کتابخانه ای پیموده شده است .

نتایج این تحقیق:

در نتیجه این تحقیق ، شاخصه هایی چون تنوع و کثرت سازهای محلی و بومی ایران، سریع الاثر بودن موسیقی محلی در مخاطب ، زیبایی همه پسند و مقبولیت فراگیر نغمات موسیقی محلی و نواحی ، کثرت و تنوع آهنگ ها و ترانه های محلی ، کثرت و تنوع گام ها، ریتم ها و مقام های موسیقی محلی ، وجود ظرفیت های عرفانی در موسیقی نواحی ، تنوع رقص های محلی وابسته به موسیقی نواحی و قابلیت های موسیقی درمانی در موسیقی های نواحی مورد شناسایی ، معرفی و تحلیل واقع شده است و در نهایت در راستای بهره وری هرچه بیشتر از موسیقی نواحی در توسعه گردشگری ، پیشنهاداتی چند ارائه گردیده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول