موسیقی قرون وسطا

موسیقی دوران قرون وسطی ( 1400-400 )

Loading

جایی که همه چیز از آنجا شروع شد…

موسیقی قرون وسطی اصطلاحی است که  به تصنیف های باقی مانده از دوران  قرون وسطی در اروپا اطلاق می شود. دوره زمانی قرون وسطی با سقوط امپراتوری روم آغاز شد و در اواسط قرن پانزدهم به پایان رسید.

موسیقی قرون وسطی

در این دوران بدلیل اینکه  تولید کتاب هایی که ماندگاری طولانی داشته باشد، سخت و هزینه بر بود و هم چنین فقط افراد خاصی به نوشتن مطالب علاقه داشتند، متن های موسیقی زیادی از آن دوره باقی نمانده است.

عمدتا کتاب‌های موسیقی که از این دوران به یادگار مانده است متعلق به  خانواده‌ها و گروه‌های ثروتمند است. بنابراین آنچه به جای مانده به هیچ عنوان نشان دهنده ی موسیقی عامه مردم نیست.

درباره موسیقی قرون وسطی

با این تفاصیل آنچه از دوران موسیقی قرون وسطی به جای مانده را می توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

  • موسیقی مقدس و
  • موسیقی سکولار

از آنجایی که بیشتر موسیقی موردمطالعه مذهبی است، اطلاعات قابل اعتماد زیادی در مورد موسیقی غیرمذهبی در این دوران وجود ندارد. یکی دیگر از مشکلات موسیقی شناسانی که موسیقی قرون وسطی را مطالعه می کنند این است که شیوه نگارش موسیقی در آن زمان بسیار ابتدایی بود.

بسیاری از موسیقی‌های خلق شده بصورت شفاهی از فردی به فرد دیگر  منتقل می‌شد، و زمانی که یک تصنیف  موسیقی نگاشته  می‌شد، زبان دقیق موسیقی بکار برده نمی شد.

مثلا  به جای خطوط هارمونیک، فقط تخمین های تقریبی وجود داشت که ضربات موسیقی فقط به آن اشاره می شد. نوع سازهای مورداستفاده بسیار شبیه به سازهایی بود که امروزه استفاده می کنیم، عمدتا سازهای آن دوران از هر دو نوع متداول سازهای امروزی زهی و چوبی ساخته شده بود.

موسیقی دوران قرون وسطی بسیار زیباست؛ علیرغم کمی تکراری بودن ملودی ها ولی اگر اجازه دهید آواز دشتی، شما را غرق در خود کند، گوش دادن به آن می تواند یک تجربه مراقبه ای فوق العاده باشد.

تمرین: به موسیقی زیر گوش فرا دهید

Hildegard von Bingen’s Ordo Virtutum

Philippe de Vitry Motets

Guilliuame de Machaut Messe de Nostre Dame

نمونه ای از موسیقی دوران قرون وسطی

نگارنده و مترجم: مهدی حاجعباسقلی

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول