موسیقی درمانی

موسیقی درمانی از معرفی تا آموزش

Loading

موسیقی درمانی یک روش درمانی فراگیر است که با استفاده از موسیقی به عنوان یک ابزار درمانی برای بهبود سلامتی افراد در حوزه مشاوره و روان درمان استفاده می شود.

موسیقی رابطه زیستی و فیزیولوژیک با مغز انسان دارد. ریتم، محرک بیولوژیک و ملودی، مولد لذت، خوشی و خیال انگیزی است. به همین دلیل، کوچک‌ترین کنش ریتمیک و نوای موزون روح و جسم را برمی‌انگیزد و تحریک می‌کند. موسیقی بیش از هر چیز، نیازی عاطفی و هیجانی است. موسیقی، سیستم عواطف  مغز را به سرعت تحریک  کرده و به تحریک هیجانی و فرافکنی حالت‌های درونی منجر می‌شود و در بسیاری از لحظات که کلام و بیان پاسخگو نیست، می‌تواند موجب همدردی و همدلی شود.

موسیقی درمانی

 موسيقي درماني به معناي استفاده از موسيقي و برنامه‌هاي تنظيم شده و موسيقايي براي توانبخشي بيماران است. موسیقی درمانی به صورت فیزیکی، شناختی، رفتاری و احساسی تأثیر مثبتی بر روی سلامتی روانی و جسمی افراد دارد و برای درمان بیماری‌های مختلفی چون افسردگی، اضطراب، استرس، درد مزمن، بی خوابی، اختلالات خوردن، اختلالات رفتاری و اضطراب در بیماران مبتلا به سرطان و… کاربرد دارد.

روش های موسیقی درمانی

در موسیقی درمانی از دو روش فعال و غیرفعال استفاده می شود:

موسیقی درمانی فعال

موسیقی درمانی فعال شامل نواختن، خواندن، حرکت های موزون و بحث و گفتگو در مورد موسیقی می باشد که نواختن موسیقی می تواند به تعادل پويا میان نیمکره های  چپ و راست  شده و به ايجاد تفکری که می تواند پايه خلاقیت را بنا نهد منجر شود.

موسیقی درمانی غیرفعال

در اين روش فرد فقط به صورت غیرفعال به موسیقی گوش داده و هیچگونه عملکرد حرکتی همراه وی نمی باشد، ندارد. در اين روش بیشترین  تاثیرگذاری، بر واکنش های عاطفی و ذهنی فرد صورت می گیرد.

آموزش موسیقی درمانی

نحوه برگزاری دوره موسیقی درمانی

این دوره به صورت گروهی با همکاری و مشارکت سازمانها و ارگانها و… با اهداف درمانی در حوزه سلامت جسم و روان  و افزایش شاخصه های سلامت اجتماعی در گروه های سنی کودکان، بزرگسالان و سالمندان برگزار می گردد. در این دوره، برنامه‌ها و روش‌های موسیقی درمانی متنوع و متناسب با نیاز افراد تنظیم و تدارک دیده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول